Suudi Arabistan köşeye mi sıkıştırılıyor?

Suudi Arabistan hem Yemen hem de 11 Eylül saldırılarıyla ilgili iddialarla karşı karşıya. Kanada’nın Suudi Arabistan’a sattığı silahların Yemen'de kullanılması ve 11 Eylül'e ilişkin FBI gizli belgelerinin açıklanması gündeme geldi.

Kanada merkezli Project Ploughshares ile Uluslararası Af Örgütü’nün ortak hazırladığı bir raporda, Kanada hükümetinin Suudi Arabistan’a silah satışını durdurmayı reddettiği ve uluslararası hukuku ihlal ettiği yer aldı. "Güvenilir Kanıt Yok: Kanada'nın Suudi Arabistan'a Silah İhracatının Kusurlu Analizi" başlıklı 49 sayfalık raporun içeriğinde, Silah Ticareti Antlaşması’nın temel hükümlerinin yok sayıldığı ifade belirtildi.

Raporda, "Kanada'nın Suudi Arabistan'a yaptığı silah ihracatının Silah Ticareti Antlaşması kapsamındaki yasal yükümlülüklerine aykırı olduğu soruşturmalar ve uzman raporlarıyla tespit edildi" ifadeleri yer aldı.

İnsan hakları grupları, Yemen’de devam eden çatışmalara dikkat çekerek, Kanada’nın Körfez ülkesine yaptığı silah ihracatının insan hakları ihlallerinin gerçekleştirilmesindeki yolu açabileceğini vurguladı.

Birleşmiş Milletler’in dünyanın en kötü insani krizi olarak tanımladığı Yemen’deki savaşta en az 233 bin kişi öldü ve milyonlarca insan kıtlığın eşiğine geldi.

Raporda Kanada’nın hafif zırhlı araçlar ve keskin nişancı tüfekleri de dahil olmak üzere Suudi Arabistan’a ihraç ettiği silahların Yemen’de devam eden savaşta kullanıldığına dair kanıtların bulunduğuna işaret edildi. Ayrıca, “Kanada’nın Suudi Arabistan’a yaptığı silah ihracatının yarattığı ağır risk göz önüne alındığında, mevcut silah ihracat izinleri derhal iptal edilmeli ve yenilerinin verilmesi askıya alınmalıdır” denilerek Kanada hükümetine çağrıda bulunuldu.

FBI GİZLİ BELGELERİ AÇIKLAMAYI DÜŞÜNÜYOR

Suudi Arabistan, mevcut eylemlerinin yanı sıra geçmişte içinde bulunduğu olaylar nedeniyle de köşeye sıkıştırılıyor.

ABD’nin istihbarat kurumu Federal Soruşturma Bürosu (FBI), 11 Eylül saldırılarına ilişkin gizli belgelerin açıklanmasını değerlendirdiklerini duyurdu. FBI yetkililerinin New York Güney Bölgesi Başsavcılığına yazdığı yazıda, “açıklamaya uygun belgelerin tespiti” için inceleme yapılmasını planladıkların ve en kısa sürede tamamlamak istedikleri ifade edildi.

ABD Başkanı Joe Biden, FBI tarafından gelen açıklamayı memnuniyetle karşıladığını ve hükümetin söz verdiği gibi şeffaflığı en yüksek seviyede sağlayacağını açıkladı.

FBI yetkililerinin açıklamayı planladığı belgelerde Suudi Arabistan’ın 2001 yılında gerçekleşen saldırıdaki rolünün aydınlatılması bekleniyor. Gizli belgelerin açıklanması kararı, 11 Eylül kurbanlarının yakınları tarafından Biden’a baskı yapılmasının ardından geldi. Vatandaşlar, saldırılarla ilgili şeffaflığın sağlanması ve Suudi Arabistan’ın olaylardaki rolünün açıklamasını istedi.