104 amirale ilişkin ilk karar çıktı

Gece yarısı yayımlanan darbe imali bildiriye sosyal medya ağları başta olmak üzere birçok mecrada hem hükümet yetkililerinden hem de vatandaşlardan büyük tepki gelmişti. Amirallerin 'sızdırıldığı'nı iddia ettiği bildirinin ardından pazartesi sabah saatlerinde güvenlik güçleri harekete geçti ve 10 kişi gözaltına alındı.

Emekli amirallerin imzasını taşıyan ve gece yarısı yayımlanan darbe imali bildirinin ardından yürütülen soruşturma kapsamında "devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek" suçlaması ile 10 amiral gözaltına alınmış, 4 amirale de yaş dolayısıyla üç gün içerisinde Emniyet'e müracaat etmeleri için tebligat yapılmıştı. 

İstanbul'da 6, Ankara'da 2, Kocaeli'de 2 kişi gözaltına alındı. Yapılan açıklamada, emekli amirallerden Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç ve Türker Ertürk İstanbul'da, Ergun Mengi ve Atilla Kezek Ankara'da, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal ise Gölcük'te gözaltına alındığı belirtildi. Emekli amiraller İstanbul'da işlemlerinin tamamlanmasının ardından Ankara'ya sevk edildi. 

EMEKLİ AMİRALLER HAKKINDA İLK KARAR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosundan sorumlu Başsavcıvekili Veysel Kaçmaz tarafından yürütülen soruşturma kapsamında emekli amiraller hakkında ilk karar verildi. 

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, gece yarısı yayımlanan darbe imalı bildiriyi imzalayan emekli amirallerin koruma ve lojman hakları iptal edildi.