10 ton altın ile ticaret savaşına hazırlık

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşı gerilimi gittikçe artıyor. Dünya ticaret pazarının önemli bir merkezi olan Çin, geçtiğimiz ay 10 ton altın alımı yaptı. ABD'nin ek vergi uygulamalarına karşın Çin, ABD'nin tarım ürünlerine gümrük vergisi seçeneğini öne sürdü. İki ülkenin karşılıklı yaptırım hamleleri ABD borsasını sarstı. Çin'in aylardır altın alımı yapması ve geçtiğimiz günlerde 7 puan para biriminin değerini düşürmesi ABD'ye büyük zararlar verdi.

10 ton altın ile ticaret savaşına hazırlık

Çin ile ABD arasında yaşanan ticaret savaşı devam ederken dün Çin merkez bankasından bir açıklama geldi. Açıklamaya göre Çin'in altın rezervlerinin sekiz ay boyunca artırıldığı belirtildi. 

Çin Halk Bankası'nın verilerine göre, Çin şu anda elinde 62.26 milyon ons, yaklaşık 1.945 ton altın tutuyor. Tutar şu anki fiyatla yaklaşık 93.4 milyar dolar değerinde. Çin son sekiz ay içinde rezervlerine yaklaşık 94 ton altın ekledi. Çin merkez bankası Aralık 2018'den beri aylık bazda altın rezervlerini artırıyor. Açıklanan verilere göre Çin'in döviz rezervleri Temmuz ayı sonunda 3,1 trilyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Bir başka deyişle Çin temmuz ayında yaklaşık 10 ton altın aldı ve alımlar art arda artarak sekizinci ayına ulaştı.Öte yandan Çin'in bu denli büyük altın alımı, ABD ile arasında uzun süredir devam eden ticaret savaşının bir başka göstergesi.

Krizleri sığınağı: Altın

Altın, merkez bankalarının ekonomilerine daha fazla para enjekte etmek için yaptıkları varlık alım programlarının getirdiği enflasyona karşı bir korunaktır. 

Altın fiyatları, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşının yeniden alevlenmesi ve ABD’nin Çin’i döviz manipülasyonuyla suçlamasının ardından güvenli liman arayışında olan yatırımcıların etkisiyle son altı yılın en yüksek düzeylerine yakın seyrediyor.

ABD dolarına karşı Çin hamlesi

Dünya ticaret merkezi Çin, 8 aydır periyodik olarak altın satın alıyor. Bu durum Çin'in  ticaret savaşındaki başarısızlıktan korunmak için izlediği bir yöntem olarak değerlendiriliyor. Öyle ki Çin, dolar karşısında kendi para birimi olan yuanın 2008'den beri ilk defa 7 seviyesinin üzerinde değer kaybetmesine izin verdi. Bu durum ABD'ye karşı yapılan bir hamleydi. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada esas sorunun Çin değil yeteri kadar faiz indirmeyen ABD Merkez Bankası (Fed) olduğunu söyleyen Trump asıl problemin içeride olduğunu savunuyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde Donald Trump, ABD ekonomisini canlandırma çabasıyla Fed'i faiz oranlarını düşürmeye çağırdı.