EGM’den genelge: Polisin görüntü ve ses kaydını almak yasak! 

Emniyet Genel Müdürlüğü, eylemler sırasında polislerin görüntülerinin veya seslerinin kaydedilmesini yasaklayan bir genelge yayımladı. 1 mayıs öncesi yayımlanan genelgeye tepkiler sürüyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), kolluk personelinin kamusal alanda görevlerini yaparken görüntü ve seslerinin kaydedilmesini yasaklayan bir genelde yayımladı. Yayımlanan genelge ile birlikte, eylemler sırasında polislerin görüntülerinin veya seslerinin alınması yasaklandı.

GEREKÇE: ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİNİN İHLALİ

27 Nisan 2021 tarihinde Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş'ın imzasıyla yayınlanan genelgede, polisleri kaydeden kişilerin engellenmesi ve haklarında adli işlem yapılması gerektiği belirtildi. Karara gerekçe olarak, "özel hayatın gizliliğinin ihlali” gösterildi.

Ayrıca emniyet güçlerinin görevlerini yaparken görüntü ve ses kaydının alınmasının, kolluk personelinin görevini yapmasını engellediği öne sürüldü.

Gaeteciler, Hukukçular ve muhalefet üyeleri EGM'nin genelgesini tepkiyle karşıladı. 

Hukukçulara göre ise alınan bu karar yasal değil. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, Twitter üzerinden paylaştığı genelgeyi ‘’1 Mayıs İşçi bayramı öncesi güvenlik güçlerini garantiye alma genelgesi" olarak tanımladı.

Ayrıca ÇHD İstanbul Şubesi genelgeyi paylaşırken, "Personeliniz görevini ifa ederken işkence yaparsa kayıt da alınır, delil de toplanır. Çünkü tekrarla, işkence yapmak görev sınırlarınızda değil, suçtur!" ifadelerini kullandı.

Artı TV'ye konuşan DİSK (Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren de "Genelge 1 Mayıs'tan hemen önce yayınlandı. Aslında muhtemelen 'sokağa çıkana biz şiddet uygulayacağız' demek istiyorlar ve bunun görüntülenmesini istemiyorlar" ve genelgenin halkın haber alma hakkına ve anayasaya doğrudan aykırı bir genelge" dedi.